Vendégszerzőnk tollából: A madármegfigyelés fűszere

Zsebedben a világ! Mondják nem is indokolatlanul, mikor többségnél ott lapul a készülék, melyet nemes egyszerűséggel mobilnak szólítunk. Ősszel, ezzel ülsz be a kocsiba és a szaggatott vonalak sebesen szaladnak el melletted. Csak egy közepes termetű ragadozó ül szigorú tekintettel a póznán. De ki lehet ő? Fék, sikerül elcsípni, egy fotó és az app már ki is köpi a nevét, ő egy egerészölyv. Télen a madáretetőre szórt eleségre érkező tarka csapatot figyeled áhítattal, mikor egy szempillantás alatt, mint egy kamikaze vetődik be egy predátorok világában kistermetű számító szárnyas, kitől az egész környék retteg. Cinkék és tengelicek kispiccelnek minden irányban, majd a kampóscsőrű valamit mormol az orra alatt, s megállapítja, legközelebb még ügyesebb leszek. S mivel a kütyüddel felvetted a sztorit, elküldöd a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesületbe, kitől érkezik a válasz, karvaly járt a kertedben.  Tavasszal késő este sétálsz a pároddal, majd eszedbe jut, hogy másnap ki kell h...

Könyvből film, filmből könyv






Eco és a nagy kísérlet: A rózsa neve

Mivel minden szentnek maga felé hajlik a keze, így egy menő könyvtár kerül a látóterünkbe a mai ajánlóban...




Marley meg én


John Grogan könyve, és a belőle készült film is telitalálat! Ritkán történik olyan, hogy a két verzió minősége közel azonos, és teljesen mindegy, hogy előbb a filmet nézzük meg, vagy elolvassuk. Ugyanaz az élmény: magával ragadó, pezsgő, vicces, olykor torokszorító, néha pedig mind egyszerre.
 
 

 

Négyen egy kötetben

"Nem minden vándorút céltalan..."  Ezzel a Tolkien idézettel kezdődik fiatal felnőtt korom egyik meghatározó élménye: a Négyen egy gatyában című tetralógia. Hollywood is felfedezte magának egy olyan korszakban, amikor a közönség az Amerikai pite poénjainál többre, tartalmasabbra, valami igazira vágyott.

Hányszor jártunk már úgy, hogy a moziban futott egy olyan film, melyből könyv is készült?! A filmelőzeteseket nézegetve akadtam rá az Egy kis szívességre. Tetszett a szereposztás és a titokzatos sztori, ráadásul még könyv is van belőle. Rögtön jött a dilemma, melyik legyen az első? Film vs könyv? Darcey Bell első regényével - Egy kis szívesség - ismerkedtem meg.



A D(r)áma és a Tábla - Walter Tevis: A vezércsel

2020 októberben berobbant a köztudatba a Walter Tevis könyvéből A vezércsel című, Netflixen elérhető minisorozat. Egy 38 éves könyv filmes adaptációjáról van szó, a feldolgozás most is izgalmasabbra, drámaibbra sikerült, mégis meg tudta őrizni és át tudta adni a könyv eredeti mondanivalóját. 


Egy kis családi hogyisvanez - Julia Quinn Bridgerton-regényfolyama

Julia Quinn Bridgerton-regényfolyama szinte követhetetlennek tűnik, és pont ettől (is) nagyszerű. Az épp az ezredfordulón kiadott első kötet, A herceg és én hatalmas siker lett, ékes bizonyíték erre, hogy a nagyközönség még húsz évvel később is rajongva olvassa. Főleg azóta, hogy a Netflix jóvoltából megjelent egy igazán színes, fordulatos tévésorozat formájában. Mitől olyan népszerű, és melyik a jobb, a film vagy a könyv?


Ez az alcíme a nagy sikerű bestsellernekMartin Luther Kingre utalva. A segítség. De mihez? Hogy merjünk lépni. Akkor is, ha félünk. Az átlag nem létezik. Csak az elvárás, hogy légy átlagos. Hogy állj be a sorba. Hogy tudd, hol a helyed. Középen állj, mert ha túl jó vagy, azért ütnek, ha meg nem elég jó, azért. Ha bontod a sort, a többiek szétszednek. Mert olyanok diktálják az elvárást, akik valamiért nem bírják elviselni a skála többi színét.
Kathryn Stockett az amerikai történelem egyik legsötétebb korszakát választotta, ráadásul női szemszögből láthatjuk, mi is történt azokban a mindennapokban, amik sose térjenek vissza többé.



Andrzej Sapkowski fantasy sorozata, The Witcher, azaz Vaják nagy népszerűségnek örvend. Akár a könyveket, akár a Netflix által készített sorozatot, akár a számítógépes játékokat nézzük. Igen, van ebből mindenféle formátumban és mondhatom mindegyik élvezetes, eseménydús és remek kikapcsolódást biztosít. 😉




Azok a Briliáns Nápolyi regények - Elena Ferrante könyvsorozata


Mindenkinek van egy briliáns barátnője, s attól valami kézzel fogható emlék, ami bizonyítja, hogy nem csak a képzeletünkben él, hanem tényleg létezik. Vagyunk egymás számára egyen- és ellensúlynak, miközben az élet elhömpölyög mellettünk, magával sodorva minket. Szerencsés vagyok, hogy nekem több is jutott ebből a szeretetből. Míg Lilából Elenának négy kötetnyi emlék maradt...





Ezek a franciák tudnak valamit! - Egyszer volt az....


Egyszer volt az... kezdetű sorozatfüzér darabjai a legfontosabb biológiai, történelmi és tudománytörténeti ismereteket közérthető formában közvetítette és közvetíti a mai napig. Emiatt óvodás kortól akár az iskolai tanulmányok végéig hasznos, akár a könyveket lapozzátok, akár a tv sorozatot nézitek.






Ki a legmenőbb könyvtáros? 


Hát, aki „előző életében” Hector volt a Trójában! 😄 Kire gondolunk? Katt ide és kiderül 😉





Ember a vízben – Guillermo del Toro különös története


Az elmúlt évben Guillermo del Toro nevétől volt hangos a média. Igen, ő az a filmrendező, akinek a legutóbbi filmjét - A víz érintése - 13 kategóriában jelöltek az Oscaron és 4 díjat elnyert. Bezsebelte a legjobb film, legjobb eredeti filmzene, legjobb látványtervezés, legjobb rendezőnek járó díjat. Ezek mellett Golden Globe és BAFTA díjazott, valamint a Velencei Nemzetközi Filmfesztivál győztese.
Minek köszönhető a siker, ha nem új keletű a történet? 






Mindennek égnie kell! – Ray Bradbury fantasztikus prózája, a Fahrenheit 451

Nem gondoltam, hogy valaha is science-fictiont fogok olvasni, de soha ne mondd, hogy soha! 😉👍
Igazság szerint az HBO 2018 májusában készített filmet Ray Bradbury könyvéből és mielőtt megnéztem volna meg akartam ismerni a történetet. Meg mégiscsak a könyv részletesebb, többet ad, mint a film.
„Fahrenheit 451 fok az a hőmérséklet, amelynél a könyvnyomó papír tüzet fog és elég…” – a fülszöveg első mondata. Hűha, hát ez aztán egy könyvtáros és könyvmoly számára BORZASZTÓ! 😲 





Idővel mindenki változik. A pólyásból óvodás lesz, majd kisiskolás és így tovább. Ahogy haladunk a fejlődés útján változik a testünk, kialakul a személyiségünk. Vajon Te mit tennél, ha egyik reggel nem a saját ágyadban ébrednél? Nemcsak, hogy egy idegen helyen találnád magad, de még a tested sem ugyanaz. Másvalaki vagy. 😲

Megjegyzések