BeFüredve - Kedvcsináló ajánló Karády Anna regényeihez

Képzeld el, hogy elugrasz telefonálni egy fél percre. Aztán csak egy év múlva jössz vissza. Képzeld el, hogy egy másik korban térsz magadhoz. Képzeld el, hogy ott, ahová kerültél, hatalmas hátrányokkal indulsz, és nem pusztán azért, mert sosem voltál jó cserkész/ezermester/túlélőművész, hanem azért is, mert nő vagy, az emancipált, feminista fajtából, ráadásul a jogaidat is jól ismered. Igen, de a saját idődben. No, innen szép nyerni! Természetesen a nehézségek mellé mesebeli segítők is dukálnak, akik nem csak hisznek neked, hanem el is igazítanak a frissen megismert útvesztőben, és támogatnak, amikor minden jótanácsuk ellenére elbuksz. Mert a bukás garantált, ha az ember lányára rátalál a szerelem. Így indul Karády Anna regénytrilógiája, amely rengeteg érdekes, nem egyszer veszélyes helyzet elé állítja azt, a világába merészkedőt. A 18. századi magyar társadalmi rend, a szokások és hiedelmek kavalkádjában elmerülve megelevenednek a történelemkönyvek lapjai, ott függ a levegőben a „te m

A nevem Lőrinc, Szórád nembéli Lőrinc

 

Bene Zoltán új könyve 2020 szeptemberében a Kortárs Kiadó gondozásában jelent meg. Ezt a kötetet - hatásvadász módon - úgy elemzem, mint egy 14. századi James Bond történetet. Ebben a történelmi, történetfilozófiai regényben, azonban többről van szó. Hőse, brit utódjához hasonlóan Őfelsége szolgálatában áll, és véletlenül még a „munkáltató” keresztneve (Erzsébet) is azonos. Bár az egyik esetben egy királynőről, a másikban pedig egy királynéról van szó. A magyar titkosszolgálat, Damján testvér hálózata éppen olyan pontosan és hatékonyan dolgozik, mint az MI6.

Az első tizennégy fejezet választ ad arra a kérdésünkre, hogyan lesz valakiből titkos ügynök az Anjou-kori Magyarországon. Megismerjük a Szeged környékén élő Szórád Lőrincet, az előnytelen külsejű („zavarba ejtő tekintetű”, „furcsán csúnya”) fiatalembert, akit hatalmas tudásvágy hajt. Emellett - egy kun vitéznek köszönhetően - jártas lesz az íjászatban és a közelharcban is. A királyi udvar megkülönböztető figyelmét azonban egy véletlennek, vagy inkább Isten rendelésének köszönheti, amiben képességei, készségei is szerepet játszanak. Szerencséjére, vagy inkább - kezdetben rejtőzködő - támogatóinak segítségével eljut Itáliába, hogy tanulmányait folytathassa. Ekkor fogadja el megbízatását, és kapja meg feladatát, ami könyv további fejezeteit, és hősünk életét is meghatározza.

A regény olvasói ezt követően szinte testközelből egy jól ismert, bár többféleképpen elmesélt történet részeseivé válnak, amelynek „hívószavai”: Nápoly, András, Johanna. Ez a „sztori” több évszázada foglalkoztatja, és ossza meg a magyar és a külföldi - a történelem iránt érdeklődő - közvéleményt. Elég, ha csak Arany János elbeszélő költeményére (Toldi szerelme), vagy Passuth László monumentális történelmi tablójára (Nápolyi Johanna) gondolunk. Bene Zoltán ügyesen egyik táborhoz sem csatlakozik, sőt úgy változtatja meg a történetet, hogy a történelem menetébe nem is szól bele. Mindvégig kitart szerethető figurája, a teremtett világ mozgatórugóit szenvedélyesen kutató, bár néha csetlő-botló Lőrinc mellett.
Még egy szereplőt szeretnék megemlíteni, hiszen egy James Bond történet elképzelhetetlen Bond-lány nélkül. Lőrincünknek Estát rendelte a Sors. Az is elképzelhető, hogy nem is Sors, hanem Esta döntött így szánalomból, szerelemből. A hideg számítás sem zárható ki, hiszen a gyönyörű hölgy is Damján testvér szervezetének alkalmazásában áll. Szerelmük beteljesedéséhez, két lírain megkomponált „egyéjszakás kalandon” keresztül jutunk el.

A könyv nem csupán egy művelődés- és mentalitástörténeti adalékokkal erősen fűszerezett kalandregény, amiben van szerelem, intrika, háború, sőt még pusztító járvány is. A sokat töprengő főszereplővel együtt egy új, emberközpontú világkép megszületésének szemtanúivá válunk. Az új eszmerendszer, a humanizmus arra keresi a választ, milyen mértékben vagyunk urai saját Sorsunknak, mit tehetünk ellene, és mindennek mi lesz az ára. A válasz 377 oldal terjedelemben, de két fogalomban összesűrítve érkezik: Isten, ítélet.

- KP -



 

Megjegyzések