Vendégszerzőnk tollából: A madármegfigyelés fűszere

Zsebedben a világ! Mondják nem is indokolatlanul, mikor többségnél ott lapul a készülék, melyet nemes egyszerűséggel mobilnak szólítunk. Ősszel, ezzel ülsz be a kocsiba és a szaggatott vonalak sebesen szaladnak el melletted. Csak egy közepes termetű ragadozó ül szigorú tekintettel a póznán. De ki lehet ő? Fék, sikerül elcsípni, egy fotó és az app már ki is köpi a nevét, ő egy egerészölyv. Télen a madáretetőre szórt eleségre érkező tarka csapatot figyeled áhítattal, mikor egy szempillantás alatt, mint egy kamikaze vetődik be egy predátorok világában kistermetű számító szárnyas, kitől az egész környék retteg. Cinkék és tengelicek kispiccelnek minden irányban, majd a kampóscsőrű valamit mormol az orra alatt, s megállapítja, legközelebb még ügyesebb leszek. S mivel a kütyüddel felvetted a sztorit, elküldöd a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesületbe, kitől érkezik a válasz, karvaly járt a kertedben.  Tavasszal késő este sétálsz a pároddal, majd eszedbe jut, hogy másnap ki kell h...

Vendégszerzőnk ajánlja: Kárpát Walzer

A boldog békeidőkben játszódó magyar fantasy? Legalábbis a moly.hu értékelései szerint jelenleg az 55. legjobb fantasy regény (a ranglista naponta változik). 

A Viktoriánus korszak angol misztikus irodalma fontos kulturális mérföldkő nálunk is, érdekes módon a hazai feldolgozása a korszaknak ebben a kategóriában nem túl erős. Dr. Jekylltől, Drakulán át Dr. Monreau-ig minden híres angolszász regény elérhető magyarul, a számtalan filmes feldolgozásról már nem is beszélve. Magyar megfelelőik viszont nem nagyon bukkantak fel a közelmúltig. A kiegyezéstől az első világháborúig terjedő hazai időszak elhanyagolt téma volt 1945-1989 között, arról már nem is beszélve, hogy a fantasy mint műfaj szintén csak a rendszerváltás után kezdett el kibontakozni. Jelenleg egyfajta reneszánszát éli a Dualista korszakra magyarul írt romantikus vagy éppen bűnügyi regények publikálása. Az általam már bemutatott Leányrablás Budapesten az egyik legjobb példa erre.

Szerencsére a magyar írók nem álltak meg ennél a két műfajnál, elkezdték feldolgozni a korszakot misztikus vagy fantasy stílusban is, a budapesti születésű de angolul publikáló Theodora Goss 2017-től kezdődően írt már három könyvet (jelenleg kettő elérhető magyarul), amiben megalkotott egyfajta női különleges ligát, az Athéné klubot, amiben a különböző angolszász, elsősorban misztikus irodalmi karaterek lányai vagy női alteregói alkotnak egy rendkívüli csapatot, akik a második kötetben eljutnak Bécsbe és Budapestre is. Gyakorlatilag ez egy feminista Legaue of the Extraordinary Gentlemen, női karakterekkel minden fontos szerepben. A sorozat egyfajta híd, az angolszász misztikus regények és a magyar megfelelőik között. Felhívás a magyar íróknak, hogy a Viktoriánus korszakban létezett az Osztrák-Magyar Monarchia és benne a Magyar Királyság, ami szintén egy jó helyszíne lehet a misztikus regényeknek, hiszen Drakula is egy erdélyi karakter! Szerencsére van már olyan író, aki fogékony erre a koncepcióra, 2018-ban Szép Zsolt debütált első regényével a Kárpát Walzerrel, ami egy fantasy alapokon íródott sorozat első része, a regény szinte teljes egészében a Monarchia területén játszódik, túlnyomó többségében magyar szereplőkkel.

Részemről nagyra értékelem, ha egy szerző otthonosan mozog egy adott korszakban, ebben Böszörményi Gyula magasan vezet nálam. Kínálja magát az időszak miatt, a párhuzam a két író között. Szerencsére Szép Zsolt is remekül hozta a korszak hangulatát a regényében, nagyon jók a leírásai. Külön öröm volt nekem, hogy olyan események is említésre kerültek, mint például az 1866-os Porosz-Osztrák háború. ( Ez általában fehér folt a mai olvasó számára, igazi elfeledett esemény. Pedig meghatározta Németország sorsát és ezzel Európáét is. ) 

Azt kell mondjam, hogy nagyon jók a karakterei neki is, csakúgy mint Böszörményinek. Ezzel el is érkeztünk a számomra fontos pontjához a könyvnek, mert ez egy karakter központú regény, a történet tulajdonképpen a remekül kidolgozott és önálló életre kelt karakterek egymás közötti interakciója. Olyan érzésem volt, mintha egy történet füzért olvasnék, ahol minden fejezet egy novella 2-3 karakterrel. A felbukkanó új szereplők hátterét és életét aztán a következő egy-két fejezetben egyesével megismerjük. Ahogy haladunk előre, egyre több az összefüggés és hivatkozás, a szereplők különböző időpontokban keresztezik egymás útját és hatással vannak egymás sorsára. 

A fő idővonal 1873-ban játszódik (tehát már a kiegyezés után), de ezzel az eseménysorral kezdetben komótosan haladunk előre, nagyjából minden harmadik fejezet a fővonal, a többi különböző múltbéli események bemutatásáról szól, egyszóval lassan építkezik a könyv. A hangsúly a világ és karakterépítésen van, mivel ez egy eleve sorozatnak szánt bevezető regény, a szerző nem spórol az oldalakkal. Szép Zsolt meseszövése olyan, mintha az antik görög Moriák egyszemélyes utódja lenne, az egyes karakterek sorsfonalaiból szövi a regény szövetét. A vaskos, kemény fedeles 652 oldalas kötetet, a szerző saját fekete-fehér rajzai díszítik, elsősorban a szereplők portréi. Utoljára ilyet Colleen McCullough nagyszerű Róma urai ciklusában láttam, ez is mutatja Szép Zsolt karakteralkotásának mélységét (szó szerint megrajzolja a szereplőket, nem csak leírja), a borító grafika is az ő munkája, nekem ez is tetszett.

Alapvetően ez egy elég sötét tónusú regény, a Monarchia rögvalósága által sokszor meghurcolt és a társadalma által többnyire kirekesztett, általában tragikus sorsú karakterek feszülnek neki a sötétség erőinek, véres veszteségekkel teli harcokat vívnak ellene. Az ellenfeleikkel se bánt a sors kesztyűs kézzel, nem véletlenül álltak arra az oldalra ahová. Itt nincsenek öncélú gonoszok, sőt van akit éppen egy a jó oldalon álló szereplő tesz tönkre. Megvannak a jól felépített motivációk, ezek viszik előre az eseményeket. 

Tragédiák sora sötétíti, vagy éppen nemesíti a jellemeket. Nem vagyok a magyar népi hiedelemvilág nagy szekértője, de egy rakás nagyszerűen felhasznált elemet sikerült felfedeznem. Kedvencem az a jelent volt, amikor a következő kifejezés kapott új értelmet: útilaput kötött a talpára. Szerintem ez a könyv második olvasásra ad igazán koherens képet, akkor már nyugodtabban lehet felfedezni a részleteket, mivel tudjuk a történet végét, jobban ráérünk a nagy képet összerakni és van időnk rácsodálkozni a sok részletre, ami felett esetleg elsiklottunk elsőre. 

Ajánlom ezt a regényt, azoknak akiket nem riaszt el a lassú történetvezetés, és szeretik az összetett társadalmi kapcsolatokat sok szereplővel, a noir stílusú fantasyt, meg az 1867-es kiegyezést követő korszakot.


Balogh János

Megjegyzések