Vendégszerzőnk tollából: A madármegfigyelés fűszere

Zsebedben a világ! Mondják nem is indokolatlanul, mikor többségnél ott lapul a készülék, melyet nemes egyszerűséggel mobilnak szólítunk. Ősszel, ezzel ülsz be a kocsiba és a szaggatott vonalak sebesen szaladnak el melletted. Csak egy közepes termetű ragadozó ül szigorú tekintettel a póznán. De ki lehet ő? Fék, sikerül elcsípni, egy fotó és az app már ki is köpi a nevét, ő egy egerészölyv. Télen a madáretetőre szórt eleségre érkező tarka csapatot figyeled áhítattal, mikor egy szempillantás alatt, mint egy kamikaze vetődik be egy predátorok világában kistermetű számító szárnyas, kitől az egész környék retteg. Cinkék és tengelicek kispiccelnek minden irányban, majd a kampóscsőrű valamit mormol az orra alatt, s megállapítja, legközelebb még ügyesebb leszek. S mivel a kütyüddel felvetted a sztorit, elküldöd a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesületbe, kitől érkezik a válasz, karvaly járt a kertedben.  Tavasszal késő este sétálsz a pároddal, majd eszedbe jut, hogy másnap ki kell h...

Olvasónk ajánlja - Donna Tartt: A titkos történet

 

„Lehet-e bármi szebb az önuralom teljes elvesztésénél?”

Donna Tartt is megvitatja ezt a témát első regényében, A titkos történet című művében. Eredetileg The God of Illusions címet adta neki, majd utána nevezte át az általunk ismert verzióra. 1992-ben jelent meg és az írónő egyetemi évei alatt szerzett élményein alapul.

A mű Új-Angliában zajlik, ahol néhány diák mindennapjait követhetjük a vermonti egyetemen. A hat fős társaság a klasszikus görögöt nem csak tanulja, de meg is próbálja megtapasztalni. A történet Richard Papen elbeszélésében történik, aki évekkel később hívja elő a történteket, amelyek a barátjuk meggyilkolásához vezetett. Mivel ő később csatlakozott, ezért többnyire kívülállóként éli meg az eseményeket. A regény felfedezi Bunny halálának körülményeit és hosszabb távon a hatásait is, amely összefonódik a görög kultúrával.


Annak ellenére, hogy egy krimiről van szó, a könyv elején megtudjuk, hogy ki hal meg és ki követi el a bűntettet. Ezután leginkább a „Miért?” kérdésre keressük a választ. A karakterek érdekesek, és Donna Tartt egyik jellegzetessége a hosszan tartó gyönyörűen részletes leírások is megjelennek. Sokáig építi a diákok közötti kapcsolatokat és a köréjük épült atmoszférát, ami megalapozza a hangulatot, és megismerhetjük a szereplők közötti dinamikát. Éppen ezért inkább egy karakter központú könyvnek nevezném. A lassú eseménytelen kezdés után viszont a csúcspont hirtelen és feszültséget keltő.

Szerintem a lassú felvezetés ellenére élvezhető volt, leginkább a „dark academia” hangulat miatt. A karakterekkel nem könnyű azonosulni, hiszen nem szerethetőségükről ismertek. Könnyen el lehet veszni a romantizált szempontokban: a főszereplők közelsége; a tapasztalataik a jó könyvekkel; a fiatalkor és szépség megjelenése egy helyen, ami megengedi a világtól való elszökést. Mindamellett, ez elvakíthatja az olvasót a negatív részletektől, amelyeket Tartt felfed a mű során: magány, egyedüllét, még ha körül is vannak véve hasonló gondolkodású emberekkel; a szokatlan irrealitás a fiatalság és felnőtté válás között. A regény egyik fő üzenete, hogy mikor fiatalok vagyunk, gyakran elfelejtjük döntéseinknek következményei vannak.

Mindenkinek ajánlom ezt a könyvet, akit érdekel a görög kultúra befolyása; a modern egyetemváros csábító és elidegenítő részletei; és a gyilkossággal járó következmények és bűntudat megélése.

- Világi Karolin írása -






Megjegyzések