Országos Könyvtári Napok a Huszár Gál Városi Könyvtárban

  A Huszár Gál Városi Könyvtár idén is csatlakozik az Országos Könyvtári Napok programsorozathoz, melynek keretében október első hetében különböző programokkal, előadásokkal várja látogatóit. SÉMÁINK FOGSÁGÁBAN – VÁGYI PETRA ELŐDÁSA Október 1-jén, kedden 17 órától Vágyi Petra klinikai szakpszichológus, haladó sématerapeuta előadásán vehetnek részt az érdeklődők. Talán már felfigyeltünk arra, hogy az életünkben vannak bizonyos kellemetlen, önsorsrontó ismétlődések. Egyes helyzetek - mintha csak benyomnának rajtunk egy piros gombot - automatikus folyamatot indítanak be: visszatérő gondolatokat ébresztenek bennünk, ezektől rossz érzéseink támadnak, melyek hatására mindig hasonlóan cselekszünk, pedig már sokszor megtapasztaltuk, hogy viselkedésünk nem a kívánt irányba vezet. Ilyenkor egy sémavezérelt működést élünk át. A sématerápia segít végiggondolni, hogy mit miért teszünk, lerakni az olyan meggyőződéseket és automatizmusokat, amelyek már nem szolgálnak minket, megérezni, hogy aktuá

Olvasónk ajánlja - Donna Tartt: A titkos történet

 

„Lehet-e bármi szebb az önuralom teljes elvesztésénél?”

Donna Tartt is megvitatja ezt a témát első regényében, A titkos történet című művében. Eredetileg The God of Illusions címet adta neki, majd utána nevezte át az általunk ismert verzióra. 1992-ben jelent meg és az írónő egyetemi évei alatt szerzett élményein alapul.

A mű Új-Angliában zajlik, ahol néhány diák mindennapjait követhetjük a vermonti egyetemen. A hat fős társaság a klasszikus görögöt nem csak tanulja, de meg is próbálja megtapasztalni. A történet Richard Papen elbeszélésében történik, aki évekkel később hívja elő a történteket, amelyek a barátjuk meggyilkolásához vezetett. Mivel ő később csatlakozott, ezért többnyire kívülállóként éli meg az eseményeket. A regény felfedezi Bunny halálának körülményeit és hosszabb távon a hatásait is, amely összefonódik a görög kultúrával.


Annak ellenére, hogy egy krimiről van szó, a könyv elején megtudjuk, hogy ki hal meg és ki követi el a bűntettet. Ezután leginkább a „Miért?” kérdésre keressük a választ. A karakterek érdekesek, és Donna Tartt egyik jellegzetessége a hosszan tartó gyönyörűen részletes leírások is megjelennek. Sokáig építi a diákok közötti kapcsolatokat és a köréjük épült atmoszférát, ami megalapozza a hangulatot, és megismerhetjük a szereplők közötti dinamikát. Éppen ezért inkább egy karakter központú könyvnek nevezném. A lassú eseménytelen kezdés után viszont a csúcspont hirtelen és feszültséget keltő.

Szerintem a lassú felvezetés ellenére élvezhető volt, leginkább a „dark academia” hangulat miatt. A karakterekkel nem könnyű azonosulni, hiszen nem szerethetőségükről ismertek. Könnyen el lehet veszni a romantizált szempontokban: a főszereplők közelsége; a tapasztalataik a jó könyvekkel; a fiatalkor és szépség megjelenése egy helyen, ami megengedi a világtól való elszökést. Mindamellett, ez elvakíthatja az olvasót a negatív részletektől, amelyeket Tartt felfed a mű során: magány, egyedüllét, még ha körül is vannak véve hasonló gondolkodású emberekkel; a szokatlan irrealitás a fiatalság és felnőtté válás között. A regény egyik fő üzenete, hogy mikor fiatalok vagyunk, gyakran elfelejtjük döntéseinknek következményei vannak.

Mindenkinek ajánlom ezt a könyvet, akit érdekel a görög kultúra befolyása; a modern egyetemváros csábító és elidegenítő részletei; és a gyilkossággal járó következmények és bűntudat megélése.

- Világi Karolin írása -






Megjegyzések