Vendégszerzőnk tollából: A madármegfigyelés fűszere

Zsebedben a világ! Mondják nem is indokolatlanul, mikor többségnél ott lapul a készülék, melyet nemes egyszerűséggel mobilnak szólítunk. Ősszel, ezzel ülsz be a kocsiba és a szaggatott vonalak sebesen szaladnak el melletted. Csak egy közepes termetű ragadozó ül szigorú tekintettel a póznán. De ki lehet ő? Fék, sikerül elcsípni, egy fotó és az app már ki is köpi a nevét, ő egy egerészölyv. Télen a madáretetőre szórt eleségre érkező tarka csapatot figyeled áhítattal, mikor egy szempillantás alatt, mint egy kamikaze vetődik be egy predátorok világában kistermetű számító szárnyas, kitől az egész környék retteg. Cinkék és tengelicek kispiccelnek minden irányban, majd a kampóscsőrű valamit mormol az orra alatt, s megállapítja, legközelebb még ügyesebb leszek. S mivel a kütyüddel felvetted a sztorit, elküldöd a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesületbe, kitől érkezik a válasz, karvaly járt a kertedben.  Tavasszal késő este sétálsz a pároddal, majd eszedbe jut, hogy másnap ki kell h...

Emoji, lájk, poszt...Az meg mi a szösz? - A net-szleng bemutatása

 



Az internethasználat befolyásolja a nyelvhasználatot. Főleg a fiatalok körében vehető észre, hogy az internetes nyelv megjelenik a napi szóhasználatukban. Azonban nem hagyhatjuk figyelmen kívül a többi korosztályt sem, hiszen őket is érinti, befolyásolja az interneten látott és hallott tartalom. 

Nézzük meg, hogy melyek a digitális nyelvhasználat fő jellemzői:

  • angol nyelv hatása pl.: lájkol
  • rövidítések használata pl.: am
  • helyesírási módosulások pl.: asziszi
  • képszerűség pl.: emoji, mémek
  • új szókincs létrejötte pl.: blogger

A digitális írástudás csoportösszetartó, de nyelvileg kizáró funkció. A digitális írástudás több írástudást, műveltséget fog át. A digitális világban való eligazodáshoz szükség van az értő olvasás és az írástudás képességére. Azonban ezek mellett fontos, hogy pontosan tudjunk keresni, és a megszerzett információkat kritikusan kezelni. Ha ezek a képességek hiányosak, vagy ezt a sajátos nyelvezetet nem ismerik meg a különböző korosztályok, akkor digitális szakadék alakul ki közöttük. 
Vizsgálatok kimutatták, hogy a netnyelv az úgynevezett offline hétköznapokban is benne van. Tehát a mindennapi nyelvhasználatba beépült. 

Két alapvető kommunikációs rendszer létezik, az egyik a beszéd, a másik az írás. Míg a szóbeli kommunikáció spontán, laza, informális, grammatikailag kevésbé korrekt, addig az írásbeli kommunikáció kötött, választékos és formális. Láthatjuk, hogy ezeket a rendszereket eltérő nyelvi tendenciák jellemzik. 

Az internetes nyelvhasználatban az írott nyelv közelít a beszélt nyelvhez. Jó példa erre a chatelés. Röviden, tömören fogalmazunk, néhol még helytelenül is írunk, azonban megértenek így is minket. Így újfajta nyelvhasználat jön létre, melyhez újfajta szabály- és normarendszer épül.  Másodlagos írásbeliség, új beszéltnyelviség, írott beszélt nyelv, virtuális szóbeliség, írva csevegés, digilektus, mindegyik kifejezés ezt az új nyelvrendszert foglalja magába. 

A másodlagos írásbeliség ötvözi az írásbeli és a szóbeli forma jellegzetességeit. Kialakulásának az oka a felgyorsult üzenetváltás. Mint ahogy azt fentebb említettük a chatnél megfigyelhető, hogy lazábban fogalmazunk, hiányosabb a szerkesztésmódunk. Ezáltal igénytelenebbé válik az írásmódunk. 

Jöjjön néhány példa a netspeak, azaz az internetes nyelvre:
  1. Lájk - A Facebook közösségi oldalon a "like", azaz a "tetszik" gomb használata, mely azt jelenti, hogy tetszik, kedvel valakit vagy valamit. 👍

  2. LOL - Laugh Out Loud. A digitális kommunikációban használt kifejezés. Főként a chaten és az online kommunikációban használják. Jelentése nevetés, jókedv. 😂
  3. Legugliz - Egy szóra vagy kifejezésre rákeres a Google internetes keresőoldalon.


  4. Link - Elektronikus utalás, kapcsolat. Interneten az egyes csomópontokat, például szövegeket, képeket, (hiper)linkek kötik össze, melyek együtt alakítják ki a sajátos hálószerkezetet. Az angol "link" szóból ered, jelentése: összeköt, összefűz.

  5. Megoszt - Leggyakrabban közösségi oldalakhoz kötődő ige. 
    1. Szöveges üzenetet, multimédiás tartalmat közzétesz a világhálón. 
    2. A közösségi oldalon található funkció. Szöveges üzenetet, fényképet, zenét, videót, hírt, honlapajánlót tesz közzé a közösségi oldal üzenőfalán, hírfolyamában bejegyzésként.


  6. OK - Az oké rövidítése. Jelentése minden rendben, nagyszerű, megfelelő, klassz. 🆗

  7. Posztol - A közösségi oldalon, fórumban vagy blogon megjegyzést, üzenetet, hírt, képet, videót, zeneszámot, weblinket stb. közzétesz.


  8. XD (ikszdé) - Érzelemkifejező jel, gyakran használt emotikon. Azt fejezi ki, hogy használója nagyon viccesnek, humorosnak tart valamit. 😆 Változatai: xD, x”D, xĐ, XDDDDDDDDDDD
Mi az az emoji (emodzsi)? 😀😊😅😖😛😎😇😂😨😪😬😫😮😭😷😏
Más néven emotikon vagy szmájli. A japán nyelvből jön. Weboldalakon és az elektronikus üzenetküldésnél használat piktogram, hangulatjel; kép és karakterek egysége. Korrekciós eszköz, mely a másodlagos írásbeliség korlátait hivatott eltüntetni. Kreatív kifejezési forma, mely az írás vizuális komponense. 2015-ben az év szava az Oxford Szótár szerkesztőbizottsága szerint a sírva nevetős emoji:

Mennyire értesz emojiul? A kvízből kiderül 😉

Mik azok a mémek?
Rövid, metaforikus jelentést hordozó képel, melyek a szöveggel alkotnak egységet. Az online kommunikáció speciális szegmense, mely gyorsan és kaotikusan terjed. Virtuálisan terjednek, remixelhetőek. A közösségi média kulcselemei. 








 

 


Megjegyzések