Amikor a valóság lehagyja az álmodozást – Könyvbemutató Szabó-Horváth Tamással

"Az Y generáció útkeresésének megpróbáltatásait járja körbe két kisregényem, amelyek több helyen összecsengenek, egy fő vezérfonalra felfűzhetőek, de mégis más aspektusból közelítik meg a megkésett felnőtté válás nehézkes folyamatát." - hangsúlyozta Szabó-Horváth Tamás, a Nemsokára minden jobb lesz című könyv írója.  A 97. Ünnepi Könyvhét alkalmából a Huszár Gál Városi Könyvtárban június 10-én egy különleges könyvbemutatón vehetett részt a szépirodalmat kedvelő közönség :  Szabó-Horváth Tamás érkezett hozzánk Nemsokára minden jobb lesz című kötetével. A szerzővel könyvtárunk megbízott szakmai vezetője, Pap Alexandra beszélgetett.  A kötetben két kisregény kapott helyet: a Nemsokára minden jobb lesz és az Időzavar . A két történet tudatos szerkesztői döntés eredményeként került egymás mellé. Együtt mutatják meg, milyen problémákkal szembesül az Y generáció, miközben az élet szinte észrevétlenül halad tovább.  A középszerűség pedig szilárdan melléjük szegődik....

Helytörténeti vetélkedő kereskedelmünk és vendéglátásunk múltjáról




2019. november 25-én a Mosonmagyaróvári Városvédő Egyesület és a Huszár Gál Városi Könyvtár szervezésében helytörténeti vetélkedőt tartottak a Flesch Központban. Témája lakóhelyünk kereskedelmének és vendéglátásának története volt.  A megmérettetésen városunk négy oktatási intézményének felső tagozatos tanulóiból álló, 4-4 fős, csapatai vettek részt.  A rendezvény kezdetén dr. Unger András, a Mosonmagyaróvári Városvédő Egyesület elnöke köszöntötte a megjelenteket. A zsűri tagjai dr. Kalmár Sándor egyetemi oktató, a városvédő egyesület elnökségi tagja, Tuba László helytörténész, nyugalmazott könyvtárigazgató és Ferencz Tibor helytörténeti kutató voltak. A vetélkedő feladatait Kimlei Péter, a könyvtár munkatársa állította össze Ferencz Tibor e témákban írt hiánypótló könyvei alapján. A feladatok között volt vaktérkép, feleletválasztós teszt, képfelismerés, történeti forrás elemzése, sőt a gyerekek kreativitását is értékelték.

Számolócédulák (forrás: Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum)

A résztvevők megtanulták, hogy a kereskedelem városunkban, többszáz éves múltra tekint vissza, sőt voltak a történelemben olyan korszakok is amikor, Óvár (Magyaróvár) illetve Moson országos hírnévre tett szert e téren. Gondoljunk csak arra, hogy milyen fontos szerepet töltött be Óvár a 16. századi húsmarha kivitelben, vagy Moson, a 19. század közepéig, a Mosoni-Dunán zajló gabonakereskedelemben. E fellendülés hozta magával a jelentős vendégfogadók és szállók megjelenését, amit olyan nevek fémjeleznek mint az óvári Ökör (Vörös Ökör, Arany Ökör), vagy a mosoni Korona és a  Fehér Ló. Szerencsére épületeik jórészt átvészelték a történelem viharait, bár napjainkban más funkciót látnak el. A felkészülés során tucatnyi nagy múltú vendéglátóhely történetével ismerkedtek meg a tanulók. A helyi kereskedelem történetéből pedig megértették azt a folyamatot, ami a középkori vásároktól, a mára már emblematikussá vált vegyeskereskedéseken át napjaink hipermarketjeihez vezetett.

Fehér Ló szálló

Fekete Sas szálloda

Főhercegi sörcsarnok

Glatz szálloda

Hutter cukrászda

Kisalföld Áruház

Korona szálloda

Központi kávéház

Minerva hotel

Otthon kávéház

Radits fogadó

A vetélkedő szervezőinek célja nem a nosztalgiázás és a múltba révedés volt, hanem a pályaválasztás küszöbén álló fiatalok figyelmét szerették volna felhívni néhány hivatásra, amit városunkban több évszázadon keresztül magas színvonalon űztek.
Egykori, nagy múltú kereskedelmi és vendéglátóipari egységeink, amelyek szó szerint szilárd alapokon állnak, a várhoz és templomainkhoz hasonlóan részei városunk épített kulturális örökségének. Átvitt értelemben kitörési pontot adhatnak a mai Mosonmagyaróvár számára a kereskedelemre, a vendéglátásra és „közös gyermekükre”, az idegenforgalomra fókuszálva.

A jó hangulatú rendezvény végeredménye a következőképpen alakult: negyedik lett az ipartelepi Fekete István Általános Iskola csapata, felkészítő tanár: Hargitainé Wisztercill Ibolya.
A képzeletbeli dobogó harmadik fokára a Kossuth Lajos Gimnázium csapata állhatott, felkészítő tanár: Major Tamás, a másodikéra pedig a Haller János Általános Iskola csapata állhatott, felkészítő tanár: Rémiás Tibor.
A vetélkedő nyertese a Bolyai János Általános Iskola csapata lett (Giczi Zalán, Kiss Rebeka, Kovács Laura Anna, Nagy Nikoletta), felkészítő tanáruk Varga Bálint volt.

                                                                                                                     - KP -

Vetélkedő képekben:
















Megjegyzések